Severní vraková cesta + Tirany 28.9. - 5.10.2019

Potápění v oblasti Hurghady, potápění k vrakům na jednom z nejzrádnějších útesů v Rudém moři - Abu Nuhas, dále potápění na nejkrásnějších korálových lokalitách v oblasti Safagy jako např. Abu Kefan nebo Panorama reef....
Kombinace potápění na vracích a reefech v oblasti Hurghady a Safagy. Vhodné i pro méně zkušené potápěče.

 

Severní vraková cesta + Tirany 28.9. - 5.10.2019

 

Loď APOLLO STAR - kapacita 26 potapěčů

Orientační itinerář:

1.den: přílet do Egypta - Hurgady, transfer z letiště na jih do přístavu, nalodění, v případě ranního příletu a připravenosti lodě po dohodě možnost vyrazit už první den (příplatek 20 Euro/den/os.).

2.den: start směrem na sever, kontrolní ponor na Shaab El Erg - reef ve tvaru podkovy s bohatou faunou (kanicové, murény, perutýni, stonefish, ropušnice, trnuchy, bodloci, glasfish,.....) i flórou. Tato lokalita je proslavena častým výskytem hejna přátelských delfínů. Odpoledne potápění na útesu Ahu Nahas, který se stal osudný min. 4 lodím:

Giannis D - nákladní loď o výtlaku 2900t potopená r. 1969. Hloubka 10-27m, vrak leží v současné době na levoboku souběžně s reefem a je rozlomen na 3 části. Vzhledem k relativně snadným a bezpečným penetracím zadní nástavby se strojovnou a kapitánským můstkem je řazen mezi nejzajímavější v Rudém moři.

Carnatic - nejstarší,  relativně zachovalý vrak paroplachetnice (sloužící původně k přepravě zboží i pasažérů ) o výtlaku 1900 tun  z  r. 1869.  Dle pověsti nebylo  dosud nalezeno  8 000 liber šterlingů ve zlatě převáženým při poslední plavbě.

Chrisola K. – další velký vrak s náladem dlaždic. Jeho nejzajímavější částí je rozsáhla strojovna v hloubce 15-20m.

Seastar zkroucený a poněkud rozlámaný vrak, který se dá proplout téměř celý včetně strojovny.

3.den: Shaab Ali –  potápění na jednom z nejlepších vraků světa – Thistlegornu (britské nákladní lodi potopené při německém leteckém útoku r. 1942 s celým nákladem vojenského materiálu – lokomotivami, vojenskými nákladními auta, puškami, velkým množstvím munice od nábojů do pušek po velké dělostřelecké granáty, výstrojí pro pěchotu,.....)

Přejezd do oblasti mořského park Ras Mohammed – Shark reef, Jolanda reef, Shark observatory – oblast řazená mezi nejlepší světové pot. lokality se strmými stěnami spadajícími do velkých hloubek a možností výskytu žraloků či hejn pelagických ryb.

4-5.den: potápění na reefech kolem ostrova Tiran Island 

Gordon Reef Bohatý korálový útes na půli cesty mezi Sinají a Tiran Island. Neklamným rozpoznávacím znamením této lokality je vrak 108m dlouhé lodi Loullia, kterou opilý ruský kapitan posadil přímo na reef. Kromě rozlehlé JZ skalní lavice hustě porostlé korály je nejzajímavější částí reefu Amphitheatre – Shark Point, místo, kde můžete hlavně ráno spatřit žraloky lagunové.

Woodhouse Reef Prostřední úzký a relativně dlouhý reef mezi Thomas Reefem a Jackson Reefem. Nejzajímavější částí útesu je SV část s kaňonem v hloubce 30m vedoucím souběžně se stěnou reefu a v hloubce 40-50 m přecházející v jeskyni.  Na této lokalitě můžete spatřit želvy, žraloky, kanice, napoleony a samozřejmě bohaté korálové porosty.

Jackson Reef Nejsevernější útes v této oblasti Tiranu, proslavený především díky vraku obchodní lodí Lara, která se zde potopila v roce 1985. Navazuje na něj plošina napojená na podmořský hřbet vedoucí k Woodhouse Reefu. Kromě stěn nabízejících nádherné driftové ponory zde můžete spatřit želvy a velké pelaktické ryby včetně žraloků bělocípích, šedých útesových a v období mezi květnem a říjnem při troše štěstí i kladivouny. 

Thomas Reef Jeden z nejlepších reefů v severní části Rudého moře nabízející opět možnosti úžasných driftových ponorů podél stěn porostlých gorgoniemi i koloniemi černých korálů. V hloubce 35-ti metrů se otevírá zajímavý, extrémně hluboký kaňon, běžící paralelně s útesem se kterým ho spojuje několik skalních oblouků. Kromě častých želv a napoleonů se i zde můžete setkat se žraloky a dalšími pelagickými rybami.

 

Cena 28.900,-Kč